Annons Innehåll från Lumoral

Ny studie visar: tandinfektion kan utlösa hjärtinfarkt

Tidigare har man trott att hjärtinfarkt orsakas av kolesterol och förträngning av artärerna. Men en ny studie från Finland och Storbritannien utmanar den traditionella bilden, och visar att munhälsan kan spela en stor roll.
En hjärtinfarkt beror oftast på att en blodpropp har bildats och helt eller delvis täpper till hjärtats kranskärl. Hjärtat får då syrebrist eftersom blodet inte kan passera som det ska och det kan vara livshotande. Orsakerna till en hjärtinfarkt har länge ansetts vara kolesterol och förträngning av artärerna, där både livsstilsfaktorer och ärftlighet bidrar.

Bakterier vilande i hjärtats kärlvävnad

Men den nya studien från universiteten i Oxford och Tammerfors antyder att även bakterier och infektioner kan orsaka hjärtinfarkt.

Forskarna upptäckte i sitt arbete att förträngningar i hjärtats kransartärer innehåller en slemliknande biofilm som produceras av bakterier. Biofilmen kan finnas i kärlvävnaderna under en lång tid utan att orsaka några symptom. Inuti biofilmen är bakterierna skyddade från både kroppens immunförsvar och från antibiotika.

Men de bakterier som finns vilande i biofilmen kan plötsligt aktiveras av en virusinfektion. När bakterierna vaknar utlöser de en inflammation som river sönder artärväggen och leder till bildandet av en blodpropp – som i värsta fall blir till en hjärtattack och ett akut livshotande tillstånd.

Munhälsan spelar stor roll

De nya fynden, tillsammans med tidigare forskning, pekar på munhälsans vikt när det kommer till att förebygga hjärtinfarkt. De bakterier vi har i munnen står bakom majoriteten av de munsjukdomar vi får. Men det stannar inte där.

– De farliga bakterier som vi har i munnen kan vandra vidare genom tandköttet och ut i blodet. När kroppens immunförsvar känner av de farliga bakterierna blir reaktionen en inflammation som ska bekämpa dem. Ett friskt hjärta börjar med en frisk mun, säger Tommi Pätilä, hjärtkirurg och den som har varit med och utvecklat Lumoralmetoden, en patenterad medicinteknisk produkt för hemmabehandling som reducerar plackbildning och minskar inflammation i munnen.

Behandlingen utvecklades efter att han hade opererat bland annat barn som fått allvarliga hjärtinflammationer på grund av orala bakterier.

Enkel hemmabehandling

Lumoral är en hemmabehandling som används innan tandborstning. Ljusbehandlingen avlägsnar 99,9 procent av de skadliga bakterier som finns på tandytan, till skillnad från en eltandborste som bara tar bort ungefär 65 procent av bakterierna.

– God munhygien – daglig tandborstning, rengöring mellan tänderna och regelbundna tandläkarbesök minskar risken för både tandköttsinflammation och hjärtproblem.

DET HÄR ÄR LUMORAL

Lumoralmetoden tar bort mikroskopiskt plack från ytan av tänderna och tandköttet, bromsar upp bildningen av ny plack och saktar ner uppkomsten av tandsten. Dess effekt baserar sig på det ljusaktiverade Lumorinse-munsköljet. Behandlingen riktar sin antibakteriella effekt endast på plack och gynnar således den normala bakteriefloran i munnen. Lumoral är en CE-märkt medicinteknisk produkt utvecklad i Finland och säljs bland annat på Apoteket Hjärtat.

Lumoral består av en mintsmakande tandskölj, Lumorinse, som används i kombination med den speciella munskenan. Med hjälp av ljusbaserad teknik eliminerar behandlingen förmågan hos plack att fästa sig vid sitt underlag, vilket betyder att tänderna rengörs och tandytan blir slät.

Behandlingen, som görs hemma, tar 10 minuter och rekommenderas en till två gånger i veckan.

Lumoral är en CE-märkt medicinteknisk produkt (0598)

Referenser:
Karhunen PJ, Pessi T, Hörkkö S, et al. Viridans streptococcal biofilm evades immune detection and contributes to inflammation and rupture of atherosclerotic plaques. J Am Heart Assoc. 2025;14(16):e041521. doi:10.1161/JAHA.125.041521

Pakarinen S, Saarela R, Välimaa H-M, Heikkinen AM, Kankuri E, Noponen M, Alapulli H, Tervahartiala T, Räisänen IT, Sorsa T, Pätilä T. (2022). A Randomized Trial of Home-Applied Dual-Light Photodynamic Therapy in Stable Chronic Periodontitis (HOPE-CP) – Interim Analysis of Half Cohort Results. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9689653/

Lähteenmäki H, Pätilä T, Räisänen IT, Kalliala R, Sorsa T. (2025). Peri-Implant Diseases: Enhanced Antibacterial Photodynamic Therapy. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cre2.70146

Nikinmaa S, Moilanen N, Sorsa T, Rantala J, Alapulli H, Kotiranta A, Auvinen P, Kankuri E, Meurman JH, Pätilä T. Indocyanine Green-Assisted and LED-Light-Activated Antibacterial Photodynamic Therapy Reduces Dental Plaque. Dentistry Journal. 2021; 9(5):52. https://doi.org/10.3390/dj9050052

Senaste artiklarna

Dålig munhälsa hos äldre ger ökad risk för lunginflammation

Dålig munhälsa hos äldre ger ökad risk för lunginflammation

Dålig munhälsa hos äldre ger ökad risk för lunginflammationWiam Abdulghani, tandhygienist på Oral Care (t.v.).Forskning visar tydligt att dålig munhälsa innebär en ökad risk för lunginflammation. Eftersom en lunginflammation kan ge svåra konsekvenser hos äldre...

Video





Alla artiklar