Annons Innehåll från Repello

Fler råttor i hemmen – så kan de orsaka bränder

Inte bara människor håller sig inne när kylan kommer. Även råttor och möss söker sin tillflykt i våra hem. Men deras närvaro kan få ödesdigra konsekvenser: söndertuggade elkablar kan orsaka allvarliga bränder

Att ha råttor hemma orsakar inte bara sanitär olägenhet och sprider smitta – deras aktivitet ökar också risken för bränder. Det handlar om tuggade elkablar, gnagda isoleringar och kortslutningar som kan få hela huset att stå i lågor på bara några minuter.

– Vi har sett allt från små glödbränder till totalförstörda hem. Möss och råttor är ett av de mest underskattade brandhoten i svenska hushåll, säger husexperten John Sundman.

Problemet har aldrig varit större än nu. Råttorna sprider sig snabbt i hela landet. Ett stort svenskt saneringsföretag fångade in 1,1 miljoner råttor under 2024 – en ökning med fem procent från året innan.

Kan klämmas in nästan överallt

Det räcker med en öppning stor som diametern på en penna för att en mus ska ta sig in – och när de väl etablerat sig i ett hem är de svåra att bli av med.

Vanliga råttfällor och traditionella ultraljudsapparater har i tester visat sig ha ytterst begränsad effekt. Faktum är att Villaägarnas Riksförbund har gått ut och varnat för att många ultraljudsprodukter på marknaden är rena bluffprodukter. I ett eget test konstaterade de att vissa apparater inte hade någon effekt alls på råttor och möss.

Vetenskapligt fälttest: på bara sekunder försvann 44 råttor och vågade aldrig återvända.

Vetenskapligt genombrott bakom den nya tekniken

Mitt i detta växande problem har en ny svensk produkt lanserats: ultraljudsskrämman Repello, som i fältstudier har fått råttor fly på bara några sekunder, utan att senare återvända.

Repello är utvecklad av professor Örjan Johansson vid Luleå tekniska universitet i nära samarbete med forskare från Sveriges lantbruksuniversitet, och bygger på forskning kring gnagares naturliga beteende.

– Till skillnad från ljuden från traditionella ultraljudsapparater, som råttor snabbt vänjer sig vid, använder Repello en unik ljudkammare som förstärker larmsignalerna upp till 30 gånger starkare än vanlig teknik, berättar Örjan och fortsätter:

– Det triggar råttans uråldriga flyktinstinkt och får dem att lämna området – för gott.

Forskarutvecklade råttskrämman Repello

Repello bygger på forskning som simulerar råttornas eget varningssystem.

En Repello-enhet täcker upp till 40 kvadratmeter, vilket gör den idealisk för kök, garage, vindar eller sommarstugor. För större ytor kan flera enheter kombineras för ett heltäckande skydd.

Och till skillnad från gifter och fällor är Repello helt säker för människor, hundar och katter. Den är fri från kemikalier och arbetar i tystnad – ohörbar för människor, men outhärdlig för gnagarna.